PILVIŠKIŲ ŠVČ. TREJYBĖS PARAPIJOS BENDRUOMENĖS ŠVENTĖ

Birželio pradžioje Pilviškių Švč. Trejybės parapijos bendruomenė paminėjo mūrinės bažnyčios statybų pradžią – bažnyčios kertinio akmens pašventinimo sukaktį. Prieš tris dešimtis metų J.E. vyskupas Juozapas Žemaitis pašventino bažnyčios kertinį akmenį ir taip palaimino pirmosios mūrinės miestelio bažnyčios statybų pradžią.

Šios iškilmės žymėjo naują etapą parapijos bendruomenės gyvenime. Tai buvo įvykis, kurio miestelio tikintieji laukė nuo pat 1942 metų, mat Pilviškiai kitaip, nei dauguma panašaus dydžio Lietuvos miestelių, neturėjo mūrinės bažnyčios. 1685 m. pastatyta medinė bažnyčia, o jos atnaujinimo darbai glaudžiai susiję su garsia Vilkaviškio krašto Olekų gimine: bažnytėlę perstatinėjo ir pašventino kun. Motiejus Olekas su parapijiečiais (1872-1874 m.); šventovę 1884 m. Švč. Trejybės titulu konsekravo iš Pilviškių kilęs Seinų sufraganas vyskupas Juozas Oleka. Deja, antrojo pasaulio karo pradžioje medinė bažnyčia sudegė. 1942 m. pagal architekto S. Kudoko projektą buvo pradėta statyti nauja mūrinė bažnyčia, bet dėl atsinaujinusių karo veiksmų, darbai nutrūko ir nebuvo atnaujinti. Visą pokario laikotarpį tikintieji meldėsi laikinoje medinėje bažnytėlėje, todėl mūrinės bažnyčios statyba Lietuvai atgavus nepriklausomybę, buvo svarbus įvykis ne tik miestelio katalikų bendruomenei, bet ir visai Vilkaviškio vyskupijai. 1993 m. atnaujintas architekto S. Kudoko parengtas bažnyčios projektas ir pašventintas kertinis bažnyčios akmuo. Klebonui Antanui Žukauskui pradėjus bažnyčios statybos darbus, šis įvykis subūrė parapijos bendruomenę, žmonės dalyvavo talkose, rinko aukas, įvairiomis veiklomis prisidėjo prie bažnyčios statybos darbų.

Bažnyčios Kertinio akmens pašventinimo jubiliejaus paminėjimas surengtas, norint padėkoti Dievui, o taip pat pagerbti parapijos bendruomenės narius ir visus miestelio žmones už jų indėlį į šį didžiulį projektą – bažnyčios Pilviškių miestelyje statybą. Praėjus 30-čiai metų tik nedidelė dalis tų laikų bendruomenės žmonių tebėra su mumis, todėl renginiu siekta padėkoti gyviesiems ir pagerbti išėjusiųjų atminimą, išlaikyti istorinę atmintį apie miestelio žmones, parapijos jaunimą supažindinti su jų miestelio istorija. Šventųjų Mišių metu parapijos bendruomenė meldėsi už Amžinybėn iškeliavusį vyskupą J. Žemaitį ir bažnyčios statytoją kun. kan. Antaną Žukauską, prie bažnyčios statybų prisidėjusius parapijiečius.

Po šv. mišių šventė persikėlė į šimtametį parapijos pastatą, klojimą, kuris tai progai restauruotas ir pritaikytas parapijos reikmėms. Bendruomenei buvo pristatyta Pilviškių bažnyčios statybos istorija, taip pat Pilviškių miestelio istorija. Parapijos bendruomenė sulaukė dovanos –  žydų kilmės amerikiečio Christopher H. Marks, kurio  šeima yra kilusi iš Pilviškių, šeimos memuarų, kuriuose aprašytas Pilviškių miestelio, ir ypač gausios tarpukario žydų bendruomenės gyvenimas. Šventės dalyviai taip pat buvo supažindinti su gausiomis dabarties parapijos veiklomis, – filmuota medžiaga ir nuotraukomis. Juk ne visi tikintieji dalyvauja visose veiklose, todėl renginyje buvo proga pasidžiaugti vieni kitų darbais, motyvuojant visus glaudžiau burtis į šeimynišką bendruomenę. Vėliau šventės dalyviai susijungė į bendrą agape.

Šventė organizuota parapijos bendruomenės bei rėmėjų lėšomis, įgarsinimo aparatūrai įsigyti dalį lėšų skyrė Vilkaviškio savivaldybė pagal  Vilkaviškio rajono savivaldybės religinių bendruomenių rėmimo programą, įgyvendinant projektą „Pilviškių Švč. Trejybės mūrinės bažnyčios Kertinio akmens pašventinimo – 30- mečio jubiliejus“.

Pilviškių parapijos informacija