Alytaus Šv. Angelų Sargų parapija

Savanorių g. 14, 62142 Alytus

Klebonija
Savanorių g. 14, 62142 Alytus

Tel. +370 315 74477 (klebonas kun. Arūnas Užupis)

Koplyčios
Alytaus apskrities ligoninėje (šv. Mišios aukojamos penktadieniais 15 val.)
Šv. Elzbietos seserų kongregacijos namuose

PAMALDOS IR ATLAIDAI

ŠV. MIŠIOS:

• Sekmadieniais – 8, 9, 10.30, 12 ir 18 val.
  • Šiokiadieniais – 8, 18 val.
  • Šeštadieniais – 8 (pirmą mėnesio šeštadienį)  9, 10.30, 18 val.

Išpažintys klausomos prieš šv. Mišias

Švč. Sakramento adoracija ketvirtadieniais po 18 val. šv. Mišių, pirmaisiais mėnesių penktadieniais po 9 val. šv. Mišių iki vakarinių pamaldų

Gegužinės pamaldos po 18 val. šv. Mišių

Birželinės pamaldos po 18 val. šv. Mišių

Rožinio malda kiekvieną sekmadienį 11.30, kitomis dienomis bei spalio mėn. 17.30 val.

ATLAIDAI

Šv. Antano Paduviečio – birželio 13 d. (keliama į artimiausią sekmadienį)
Šv. Angelų Sargų – spalio 2 d. (keliama į artimiausią sekmadienį)

PARAPIJOS TERITORIJA

Alytaus miesto Dainavos gyvenamoji teritorija.

Alytaus miesto gatvės:
Alyvų, Apynių, Alyvų takas, Aušros, Aukštoji, A. Matučio, A. Žmuidzinavičiaus, Ąžuolų, Baranausko, Bažnyčios, Birutės, Bijūnų, Dzūkų, Gardino, Geležinkelio, Gilių, Jotvingių, J. Basanavičiaus, Kauno, Kranto, Kurorto, Lelijų, Ligoninės, Liepų, Maironio, Margio, Mėtų, M. K. Čiurlionio, Medelyno, Naujosios (lyginiai nr.), Nemuno, Pliažo, Pulko, Pažangos, Pušyno, Rato, Rugių, Rotušės a., Savanorių (nelyginiai nr.), Sanatorijos, Sporto, Suvalkų, Simno, Smėlio, Seirijų, Sodų, S. Dariaus ir Girėno, Šarūno, Šviesos, Šilo, Šilelio, Takas I, Takas II, Tilto, Tvirtovės, Tulpių, Ugniagesių, Upelio, Užuovėjos, Užuolankų, Varnėnų, Vakaro, Vingio, Vilties (lyginiai nr.), Vilniaus, Vaižganto, V. Krėvės, V. Kudirkos, Žalgirio, Žaliosios, Žiburio ir Žemaitės.

Alytaus Šv. Angelų Sargų parapija ribojasi su Alytaus šv. Brunono Kverfurtiečio, Alytaus šv. Kazimiero ir Alytaus Švč. M. Marijos Krikščionių Pagalbos parapijomis bei Kaišiadorių vyskupija.

BENDRUOMENĖ

• Penki chorai (kiekvienų sekmadienio šv. Mišių)
  • Caritas
  • Šeimos centras
  • Marijos legionas
  • „Aukštutinis kambarys“
  • Krikščioniško gyvenimo bendruomenė
  • „Gyvasis vanduo“
  • Gyvojo Rožinio grupelė
  • Pranciškonės tretininkės
  • VšĮ „Dienos namai“

REKVIZITAI

Dėkojame už Jūsų aukas ir paramą:

Pavadinimas Alytaus Šv. Angelų Sargų parapija
Juridinio asmens kodas 191289811
Adresas Savanorių g. 14, 62142 Alytus
Bankas Swedbank
A. s. LT67 7300 0100 8326 7045

APIE BAŽNYČIĄ IR PARAPIJĄ

Medinė Šv. Angelų Sargų bažnyčia stovi miesto centre, aukštumoje, todėl dominuoja kraštovaizdžio panoramoje.

Tikslių duomenų apie pirmuosius katalikų maldos namus šioje miesto dalyje nėra. XVIII a. minima čia veikusi Šv. Onos koplyčia. 1825–1830 m. šalia pastatyta varpinė. 1830 m. pastatyta nauja stačiakampio plano medinė bažnyčia malksnomis dengtu stogu, aštuonkampiu bokšteliu. Jai suteiktas Šv. Angelų Sargų titulas. Iki 1860 m. pastatyta nauja medinė varpinė. 1878 m. bažnyčia padidinta. Pastačius dvi koplyčias bažnyčia įgavo lotyniško kryžiaus formos planą. 1905 m. pastatas rekonstruotas: pailgintas, išorė apkalta lentomis, aptvertas šventorius. Tarpukariu ketinta vietoj medinės bažnyčios statyti mūrinę. 1937 m. paskelbtas naujo bažnyčios projekto konkursas. Vilkaviškio vyskupijos kurija patvirtino inžinieriaus S. Bukovskio projektą, buvo nupirkta dalis statybinių medžiagų, tačiau naujos bažnyčios statyba nepradėta. Antrojo pasaulinio karo metais bažnyčia beveik nenukentėjo, tačiau 1941 m. vasarą sudegė varpinė. Tais pačiais metais prie bažnyčios pastatyta didesnė zakristija. 1991 m. pakeistos ir perdažytos sienų dailylentės, 1996 m. varpinėje pakabinti trys nauji Lenkijoje nuliedinti varpai.

Dabartinė Šv. Angelų Sargų bažnyčia yra lotyniško kryžiaus formos plano. Cokolis – akmenų mūro, sienos – medinės, stogas dengtas skarda. Kaip ir daugumoje bažnyčių, statytų XIX a., istorizmo laikotarpiu, taip ir šioje matoma įvairių stilistinių elementų dermė. Santūriame ir monumentaliame bažnyčios eksterjere dominuoja tradicinės liaudiškos ir klasicistinės architektūros formos. Pagrindinis šiaurinis fasadas kuklus: ašinę jo simetriją pabrėžia dvivėrės durys, virš jų esantis segmentinės arkos formos langas, apskritas langelis frontone ir ažūrinis aštuonkampis bokštelis su kryžiumi. Kiti du bokšteliai iškelti transepto galuose. Šoninių fasadų ir presbiterijos sienų plokštumas skaido segmentinių ir pusapskričių arkų formos langai.

Bažnyčios interjere vyrauja neobaroko stiliaus bruožai, ryškiausiai matomi penkių altorių ansamblyje. Bažnyčios vidaus erdvę į tris navas dalija keturi ant aukštų cokolių stovintys stulpai, puošti mišraus tipo kapiteliais. Medinės navų lubos kraštuose lenktos, dekoruotos ornamentine tapyba. Tarp gausių bažnyčios įrenginių menine verte išsiskiria sodrių ir dinamiškų formų didysis „Švč. Jėzaus Širdies“ altorius. Šoniniai – „Švč. Mergelės Marijos“, „Šv. Antano“ ir transepto – „Šv. Jurgio“, „Šv. Kazimiero“ altoriai naujesni ir kuklesni, pastatyti XIX a. Juos stengtasi derinti prie didžiojo altoriaus stilistikos, todėl dominuoja neobarokinės formos. Neobarokinių formų yra ir vargonų prospektas bei dvi klausykos.

Sovietmečiu, 1977 m., daug Šv. Angelų Sargų bažnyčios sakralinės dailės kūrinių perduota Nacionalinio M. K. Čiurlionio muziejaus fondui.

Bažnyčią supa erdvus, laipsniškai į kapines pereinantis šventorius, aptvertas akmenų mūro tvora. Kapinėse palaidoti už Lietuvos laisvę žuvę savanoriai, daug miestui nusipelniusių iškilių asmenybių.

Informacija iš knygos „Vilkaviškio vyskupijos bažnyčios“ / vyr. redaktorė D. Kandrotienė, išleido VšĮ „Terra Publica“, 2011, p. 32–34.