Biblijos pažinimo seminaras tikybos mokytojams

2019 sausio 3 d. tikybos mokytojai susirinko į tradicinį kasmet Vilkaviškio vyskupijos katechetikos centro organizuojamą Biblijos pažinimo seminarą, kurį veda lektorė biblinės teologijos daktarė Ingrida Gudauskienė. Su lektore jau esame nagrinėję įvairias Senojo ir Naujojo Testamenų knygas, pvz.: Jobo knygą, Giesmių giesmės knygą, apokaliptinę raštiją ir  pan. Šį kartą tema iš pirmo žvilgsnio galėjo pasirodyti paprastesnė – „Kodėl sunku skaityti Senąjį Testamentą?“, tačiau labai greitai dalyviai suprato, kad be darbo ir pastangų taip ir nepavyks suprasti šios Biblijos dalies. Prelegentė dr. Ingrida Gudauskienė įvardino pagrindines Senojo Testamento skaitymo ir supratimo problemas. Pirmoji – antologinis Senojo Testamento skaitymas, nes toks skaitymas neveda į gilesnį Rašto pažinimą. Antroji – tai, kad Senasis Testamentas išties sunkiai suprantamas dėl kalbėjimo būdo ir kitoniško mąstymo. Trečioji – Senajame Testamente susiduriame su įvairaus pobūdžio prieštaravimais. Lektorė nepateikė kokio nors paprasto būdo, kaip spręsti šias problemas, tačiau jos konkrečių Biblijos tekstų supratimo kelio pavyzdžiai bei nuorodos bus puikus įrankis gilinantis į Dievo Žodį, padės geriau suprasti Senojo Testamento tekstus.

Seminaro pabaigoje dr. Ingrida Gudauskienė pateikė mintį iš J.-L. Ska knygos „Senasis Testamentas“: „Biblijos tekstai ne visuomet gali būti tiesiogiai ir iš karto suprantami. Reikia turėti bent šiokio toko supratimo apie biblinio pasaulio kalbą, kultūrą ir mentalitetą, būdingus to laikmečio Artimiesiems Rytams. Tai nereiškia, kad Biblijos neįmanoma suprasti. Tai reiškia tik tiek, kad be tam tikro pasiruošimo ir pastangų suprasti daugelis tų tekstų lieka migloti […]”. Norintiems, kad Senąjį Testamentą nebūtų sunku skaityti, dera pradėti bent jau nuo šios knygos.

Seminaro dalyviai išvyko namo gavę paskatų atsinaujinti ir supratę, kad Senąjį Testamentą skaityti ne taip jau ir sunku skaityti, tačiau reikia nuolat ieškoti kompetetingų komentarų apie konkrečius tekstus.

Vilkaviškio vyskupijos katechetikos centro metodininkė Rima Malavickienė